  • G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
advertisement
Manufacturer No:
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
HK JDW NO:
578-G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6RL-1-ASI-PL-SP-DC24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Indium (AgSnIn)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    G6RL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    PC Pin
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.62kOhms
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    9.2mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    16.8VDC
  • Contact Rating (Current)
    8A
  • Coil Power
    220mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V