  • G6AK-474P-ST40-US-DC9
G6AK-474P-ST40-US-DC9
advertisement
Manufacturer No:
G6AK-474P-ST40-US-DC9
HK JDW NO:
578-G6AK-474P-ST40-US-DC9
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 9VDC
Step5Bar-code shipping tag
G6AK-474P-ST40-US-DC9
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    6g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2002
    Not Applicable
  • Number of Terminations
  • Body Length or Diameter
    35.4mm
  • Body Breadth
    10.1 mm
  • Physical Dimension
    35.4mm x 10.1mm x 8.4mm
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Coil Resistance
    225Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@125VAC
  • Coil Voltage
    9VDC
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    40mA
  • Must Operate Voltage
    6.3VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Coil Power
    360mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
    DC
  • PCB Hole Count
    16
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    707.21 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    707.21 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    125VA@250VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    60W@220VDC
  • Coil Release Voltage(DC)
    0.9V
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    0.25A@125VAC
  • Body Height
    8.4mm
  • Length - Termination
    0.003 inch