  • G6A-434P-ST40-US-DC48
G6A-434P-ST40-US-DC48
advertisement
Manufacturer No:
G6A-434P-ST40-US-DC48
HK JDW NO:
578-G6A-434P-ST40-US-DC48
Package:
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 48VDC
Step5Bar-code shipping tag
G6A-434P-ST40-US-DC48
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    33.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Coil Power
    400mW
  • Must Release Voltage
    4.8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    8.4mm
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • Series
    G6A
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    35.4mm
  • Body Breadth
    10.1 mm
  • Physical Dimension
    35.4mm X 10.1mm X 8.4mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Coil Resistance
    5.76kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .6A@125VAC
  • Operate Time
    7ms
  • Coil Voltage
    48VDC