  • G1238E24B1+6-FSR-WS
G1238E24B1+6-FSR-WS
advertisement
Manufacturer No:
G1238E24B1+6-FSR-WS
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G1238E24B1+6-FSR-WS
Package:
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G1238E24B1+6-FSR-WS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.74lb 335.66g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Series
    G1238
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Alarm Sensor, PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.600A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    158.0 CFM (4.42m3/min)
  • Noise
    49.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.490 in H2O (122.1 Pa)