  • FZ750R65KE3NOSA1
FZ750R65KE3NOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FZ750R65KE3NOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ750R65KE3NOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FZ750R65KE3NOSA1
Description:
IGBT MOD 6500V 750A A-IHV190-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ750R65KE3NOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    9
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    Single
  • Power - Max
    14500W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    6.5kV
  • Max Collector Current
    750A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    6500V
  • Turn On Time
    1200 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 750A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    8100 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    205nF @ 25V