  • FZ600R12KE4HOSA1
FZ600R12KE4HOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FZ600R12KE4HOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ600R12KE4HOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FZ600R12KE4HOSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 600A 4-pin 62MM-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ600R12KE4HOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    3000W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    600A
  • Turn On Time
    370 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 600A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    810 ns
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.7nF @ 25V