  • FZ1600R17KF6CB2NOSA1
FZ1600R17KF6CB2NOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FZ1600R17KF6CB2NOSA1
HK JDW NO:
376-FZ1600R17KF6CB2NOSA1
Package:
Module
Datasheet:
Description:
IGBT MODULE 1700V 2600A
Step5Bar-code shipping tag
FZ1600R17KF6CB2NOSA1
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Configuration
    2 Independent
  • Power - Max
    12500W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    2600A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.1V @ 15V, 1600A
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    105nF @ 25V