  • FZ1200R12HP4HOSA2
FZ1200R12HP4HOSA2
advertisement
Manufacturer No:
FZ1200R12HP4HOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ1200R12HP4HOSA2
Package:
Module
Datasheet:
FZ1200R12HP4HOSA2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ1200R12HP4HOSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X9
  • Number of Elements
    3
  • Configuration
    Single Switch
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    7150W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    1.79kA
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    1790A
  • Turn On Time
    890 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.05V @ 15V, 1200A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1550 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    74nF @ 25V