  • FX8-40P-SV(21)
FX8-40P-SV(21)
advertisement
Manufacturer No:
FX8-40P-SV(21)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX8-40P-SV(21)
Package:
Datasheet:
FX8-40P-SV(21)
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.024 0.60mm Surface Mount 40 Positions FunctionMax™ FX8 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX8-40P-SV(21)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FunctionMax™ FX8
  • Published
    2004
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.024 0.60mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    600μm
  • Number of Contacts
    40
  • Housing Color
    Brown
  • Height
    2.45mm
  • Length
    18.6mm
  • Width
    5.1mm
  • Height Above Board
    0.112 2.85mm
  • Stack Height (Mating)
    3mm