  • FX6A-100S-0.8SV2(71)
FX6A-100S-0.8SV2(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX6A-100S-0.8SV2(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX6A-100S-0.8SV2(71)
Purchasing and Inquiry
FX6A-100S-0.8SV2(71) Overview
FX6A-100S-0.8SV2(71) Features
FX6 series
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
FX6A-100S-0.8SV2(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX6A-100S-0.8SV2(71) Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Datacom
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Medical technology
  • Embedded systems
  • Instrumentation
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
FX6A-100S-0.8SV2(71)
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
    Surface Mount
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tube
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    800μm
  • Housing Color
    Brown
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm 9mm