  • FX6-80S-0.8SV2(93)
FX6-80S-0.8SV2(93)
advertisement
Manufacturer No:
FX6-80S-0.8SV2(93)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX6-80S-0.8SV2(93)
Purchasing and Inquiry
FX6-80S-0.8SV2(93) Overview
FX6-80S-0.8SV2(93) Features
FX6 series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
FX6-80S-0.8SV2(93) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX6-80S-0.8SV2(93) Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Transportation
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Communication
  • Telecommunications
  • Datacom
  • Medical technology
  • Industrial Automation
Step5Bar-code shipping tag
FX6-80S-0.8SV2(93)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FX6
  • Feature
    Board Guide
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm 9mm