  • FX6-100P-0.8SV1(71)
FX6-100P-0.8SV1(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX6-100P-0.8SV1(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX6-100P-0.8SV1(71)
Purchasing and Inquiry
FX6-100P-0.8SV1(71) Overview
FX6-100P-0.8SV1(71) Features
FX6 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Surface Mount
FX6-100P-0.8SV1(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX6-100P-0.8SV1(71) Rectangular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Medical technology
  • Datacom
  • Communication
  • Embedded systems
  • Telecommunications
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Automotive Electronics
Step5Bar-code shipping tag
FX6-100P-0.8SV1(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    POLYPHENYLENE SULPHIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FX6
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Row Spacing
    2.7 mm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BROWN
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 8mm