  • FX4C3-68S-1.27DSAL(71)
FX4C3-68S-1.27DSAL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX4C3-68S-1.27DSAL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX4C3-68S-1.27DSAL(71)
Purchasing and Inquiry
FX4C3-68S-1.27DSAL(71) Overview
Packaging for this item is Receptacle, Center Strip Contacts.Packaging is performed using a Bulk case.This device is mounted in the Through Hole position.Among the products in the FX4 Series, it is one of the most popular.It is possible to maintain Board Lock while the system is operating.For mounting, you'll need a Through Hole socket.It has 68 pins.
FX4C3-68S-1.27DSAL(71) Features
FX4 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole
68 pins
FX4C3-68S-1.27DSAL(71) Applications
  • Embedded systems
  • Measuring & Control Technology
  • Automotive Electronics
  • Military Technology
  • Industrial Automation
  • Telecommunications
  • Instrumentation
  • Transportation
  • Datacom
  • Data Technology
Step5Bar-code shipping tag
FX4C3-68S-1.27DSAL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FX4
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    68
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Height Above Board
    0.275 6.99mm
  • Stack Height (Mating)
    8mm 9mm 11mm