  • FX4C-80P-1.27DSA(71)
FX4C-80P-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX4C-80P-1.27DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX4C-80P-1.27DSA(71)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 80 Positions FX4 Gold Through Hole Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX4C-80P-1.27DSA(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FX4
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    45mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    300 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Height Above Board
    0.157 4.00mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 7mm 8mm