  • FX2M6A-60S-1.27DSAL
FX2M6A-60S-1.27DSAL
advertisement
Manufacturer No:
FX2M6A-60S-1.27DSAL
HK JDW NO:
355-FX2M6A-60S-1.27DSAL
Package:
Description:
CONN RECEPT STR 60POS 1.27MM PCB
Step5Bar-code shipping tag
FX2M6A-60S-1.27DSAL
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    BOARD
  • Housing Material
    Plastic
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION, POLARIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
    unknown
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    4
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    60
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.433 inch
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    SOLDER
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height
    35.1mm
  • Length
    48.1mm
  • Width
    11mm