  • FX2BA-60PA-1.27DSA(71)
FX2BA-60PA-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2BA-60PA-1.27DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX2BA-60PA-1.27DSA(71)
Package:
Description:
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FX2BA-60PA-1.27DSA(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Center Strip Contact
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    60
  • UL Flammability Code
    94V-0