  • FX2-120S-1.27SVL(71)
FX2-120S-1.27SVL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX2-120S-1.27SVL(71)
HK JDW NO:
355-FX2-120S-1.27SVL(71)
Package:
Description:
RECEPT, 1.27MM, SMT, 120WAY - More Details
Step5Bar-code shipping tag
FX2-120S-1.27SVL(71)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    FX2
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
    2
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    120
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Row Spacing
    6.25 mm