  • FX18-120S-0.8SV15
FX18-120S-0.8SV15
advertisement
Manufacturer No:
FX18-120S-0.8SV15
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX18-120S-0.8SV15
Package:
Datasheet:
FX18-120S-0.8SV15
Purchasing and Inquiry
FX18-120S-0.8SV15 Overview
FX18-120S-0.8SV15 Features
FunctionMax? FX18 series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C
FX18-120S-0.8SV15 Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX18-120S-0.8SV15 Rectangular Connectors applications.
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Medical technology
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
FX18-120S-0.8SV15
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FunctionMax™ FX18
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Height Above Board
    0.450 11.43mm
  • Stack Height (Mating)
    15mm 25mm
  • Stack Height
    15mm