  • FX1-192S-1.27DSL(71)
FX1-192S-1.27DSL(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX1-192S-1.27DSL(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FX1-192S-1.27DSL(71)
Purchasing and Inquiry
FX1-192S-1.27DSL(71) Overview
FX1-192S-1.27DSL(71) Features
FX1 series
Package / Case: Bulk
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
FX1-192S-1.27DSL(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd FX1-192S-1.27DSL(71) Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Datacom
  • Industrial Automation
  • Instrumentation
  • Communication
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Embedded systems
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
FX1-192S-1.27DSL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FX1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    192
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    192
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    6
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Termination Type
    SOLDER
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.905 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Length - Termination
    0.118 inch
  • Height Above Board
    0.390 9.90mm