  • FVXO-HC73B-65.536
FVXO-HC73B-65.536
advertisement
Manufacturer No:
FVXO-HC73B-65.536
Manufacturer:
Fox Electronics
HK JDW NO:
310-FVXO-HC73B-65.536
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FVXO-HC73B-65.536
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Additional Feature
    TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7/10 INCH
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    65.536MHz
  • Frequency Stability
    50 ppm
  • Physical Dimension
    7.5mm x 5.2mm x 1.4mm
  • Operating Frequency
    65.536MHz
  • Rise Time-Max
    3ns
  • Fall Time-Max
    3ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Oscillator Type
    HCMOS
  • Max Supply Current
    47mA
  • Output Load
    15 pF
  • Linearity
    10%
  • Control Voltage-Max
    3.3V
  • Height
    1.397mm
  • Length
    7.493mm
  • Width
    5.207mm