  • FSI-150-10-L-D-M-AT
FSI-150-10-L-D-M-AT
advertisement
Manufacturer No:
FSI-150-10-L-D-M-AT
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FSI-150-10-L-D-M-AT
Package:
Datasheet:
Description:
Stacking Compression Tube 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 100 Positions FSI Gold Solder BERYLLIUM COPPER
Step5Bar-code shipping tag
FSI-150-10-L-D-M-AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    BERYLLIUM COPPER
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FSI
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Mating Guide, Mounting Flange
  • Number of Positions
    100
  • Additional Feature
    TOP SIDE ALIGNMENT PIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm