  • FSI-140-10-L-D-AB-P
FSI-140-10-L-D-AB-P
advertisement
Manufacturer No:
FSI-140-10-L-D-AB-P
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FSI-140-10-L-D-AB-P
Package:
Datasheet:
Description:
CONN STACKING 80POS SMD GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSI-140-10-L-D-AB-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FSI
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Stacking Compression
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    BTM SIDE PIN, PICK&PLACE PAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.605 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm