  • FSI-130-10-L-D-M-AT
FSI-130-10-L-D-M-AT
advertisement
Manufacturer No:
FSI-130-10-L-D-M-AT
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FSI-130-10-L-D-M-AT
Package:
Description:
Conn One Piece Board Stacker HDR 60 POS 1mm Solder ST SMD Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSI-130-10-L-D-M-AT
  • Feature
    Mating Guide, Mounting Flange
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    TOP SIDE ALIGNMENT PIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    60
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.736 inch
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm