  • FSI-110-10-L-D-P-TR
FSI-110-10-L-D-P-TR
advertisement
Manufacturer No:
FSI-110-10-L-D-P-TR
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-FSI-110-10-L-D-P-TR
Package:
Datasheet:
Description:
Conn One Piece Board Stacker HDR 20 POS 1mm Solder ST SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSI-110-10-L-D-P-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.355 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.394 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm