  • FS100R12KT4B11BOSA1
FS100R12KT4B11BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS100R12KT4B11BOSA1
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FS100R12KT4B11BOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS100R12KT4B11BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    515W
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1.2V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 100A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    6.3nF @ 25V