  • FRN12JT30R0
FRN12JT30R0
advertisement
Manufacturer No:
FRN12JT30R0
HK JDW NO:
762-FRN12JT30R0
Package:
Axial
Datasheet:
FRN12JT30R0
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 30Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FRN12JT30R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FRN
  • Size / Dimension
    0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    30Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.7 mm