  • FQA8N100C
FQA8N100C
advertisement
Manufacturer No:
FQA8N100C
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQA8N100C
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FQA8N100C
Purchasing and Inquiry
FQA8N100C Description
FQA8N100C Features
  • 8A, 1000V, RDS(on) = 1.45Ω(Max.) @VGS = 10 V, ID = 4A
  • Low gate charge ( Typ. 53nC)
  • Low Crss ( Typ. 16pF)
  • 100% avalanche tested
FQA8N100C Applications
  • Uninterruptible Power Supply
  • Other Industrial
  • Switched-mode power supplies
  • Active power factor correction (PFC
  • Electronic lamp ballasts
Step5Bar-code shipping tag
FQA8N100C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQA8N100C.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.401g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.45Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    8A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    225W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    225W
  • Turn On Delay Time
    50 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.45 Ω @ 4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3220pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    70nC @ 10V
  • Rise Time
    95ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1000V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    80 ns
  • Turn-Off Delay Time
    122 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    8A
  • Threshold Voltage
    5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    8A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    1kV
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    850 mJ
  • Height
    18.9mm
  • Length
    15.8mm
  • Width
    5mm