  • FQA10N60C
FQA10N60C
advertisement
Manufacturer No:
FQA10N60C
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQA10N60C
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FQA10N60C
Description:
MOSFET N-CH 600V 10A TO-3P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FQA10N60C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FQA10N60C.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Supplier Device Package
    TO-3P
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    QFET®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    192W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    730mOhm @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2040pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    57nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V