  • FP1107R2-R30-R
FP1107R2-R30-R
advertisement
Manufacturer No:
FP1107R2-R30-R
HK JDW NO:
255-FP1107R2-R30-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
FP1107R2-R30-R
Description:
Quantity:
In Stock : 10015
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP1107R2-R30-R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLAT-PAC, FP1107
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.433Lx0.283W 11.00mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    42A
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    7.2mm
  • Current Rating
    42A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    300nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.47mOhm
  • Max DC Current
    35A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    35A
  • DC Current
    42A
  • Self Resonant Frequency
    2MHz
  • Height
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.283 7.20mm
  • Length
    10.9982mm
  • Width
    7.1882mm