  • FN700Z-20-03
FN700Z-20-03
advertisement
Manufacturer No:
FN700Z-20-03
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN700Z-20-03
Package:
Datasheet:
FN700Z-20-03
Description:
Power Line Filters 20A CLAMP TERM 3-STAGE NEMP FILTERS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN700Z-20-03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    FN 700Z
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw, Stud
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Depth
    110mm
  • Current Rating
    20A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL; CSA; EN
  • Physical Dimension
    L275.0XB110.0XH50.0 (mm)/L10.827XB4.331XH1.969 (inch)
  • Configuration
    Three Stage
  • Inductance
    60μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Filter Type
    Single Phase
  • Leakage Current (Max)
    2.6mA
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • High Pot
    590 V
  • Height
    50mm
  • Length
    110mm