  • FKP2L013301J00HSSD
FKP2L013301J00HSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2L013301J00HSSD
HK JDW NO:
864-FKP2L013301J00HSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FKP 2 3300 pF 800 VDC 7.2x8.5x7.
Step5Bar-code shipping tag
FKP2L013301J00HSSD
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 100°C
  • Series
    FKP 2
  • Size / Dimension
    0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
  • Tolerance
    ±2.5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    3300 pF
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Voltage Rating - DC
    800V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    250V