  • FKP2F003301D00KSSD
FKP2F003301D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2F003301D00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP2F003301D00KSSD
Description:
330pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
Step5Bar-code shipping tag
FKP2F003301D00KSSD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):160
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    2818
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm