  • FKP2D002201D00JSSD
FKP2D002201D00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2D002201D00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP2D002201D00JSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
FKP2D002201D00JSSD Overview
FKP2D002201D00JSSD Features
50GOhm insulation resistance
a temperature coefficient of -200 ppm/°C
FKP2D002201D00JSSD Applications
There are a lot of WIMA FKP2D002201D00JSSD applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Audio/video equipment
  • RF Modules
  • Mobile communications
  • Filtering
  • Bypassing
  • Electronic ballasts
  • Satellite TV
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
FKP2D002201D00JSSD
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    5%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    50GOhm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    300000 hours
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Height
    6mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm