  • FKP21000PF+/-5%100V.
FKP21000PF+/-5%100V.
advertisement
Manufacturer No:
FKP21000PF+/-5%100V.
HK JDW NO:
864-FKP21000PF+/-5%100V.
Package:
Datasheet:
Description:
1nF Film Capacitor 5% 100V-DC 63V-AC Polypropylene
Step5Bar-code shipping tag
FKP21000PF+/-5%100V.
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FKP21000PF+/-5%100V. .
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    -200 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    6mm