  • FKP1U002204B00KSSD
FKP1U002204B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP1U002204B00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP1U002204B00KSSD
Description:
220pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2000V 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 5240
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FKP1U002204B00KSSD
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7120
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    700V
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    18mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    2000V 2kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    15mm