  • FK28X7R2A102K
FK28X7R2A102K
advertisement
Manufacturer No:
FK28X7R2A102K
HK JDW NO:
769-FK28X7R2A102K
Description:
1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 15451
Step5Bar-code shipping tag
FK28X7R2A102K
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.5118mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    5.5mm