  • FK26X7R2J472KN000
FK26X7R2J472KN000
advertisement
Manufacturer No:
FK26X7R2J472KN000
HK JDW NO:
769-FK26X7R2J472KN000
Datasheet:
FK26X7R2J472KN000
Description:
FK 4700pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11818
Step5Bar-code shipping tag
FK26X7R2J472KN000
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    2214
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    3.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%