  • FK26X7R2A474KN006
FK26X7R2A474KN006
advertisement
Manufacturer No:
FK26X7R2A474KN006
HK JDW NO:
769-FK26X7R2A474KN006
Datasheet:
FK26X7R2A474KN006
Description:
FK 0.47μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3767
Step5Bar-code shipping tag
FK26X7R2A474KN006
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm