  • FK26X7R1C685KR006
FK26X7R1C685KR006
advertisement
Manufacturer No:
FK26X7R1C685KR006
HK JDW NO:
769-FK26X7R1C685KR006
Datasheet:
FK26X7R1C685KR006
Description:
FK 6.8μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11546
Step5Bar-code shipping tag
FK26X7R1C685KR006
    Select All
  • Mounting Type
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm