  • FK26X5R0J226MN000
FK26X5R0J226MN000
advertisement
Manufacturer No:
FK26X5R0J226MN000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK26X5R0J226MN000
Package:
Radial
Datasheet:
FK26X5R0J226MN000
Description:
FK 22μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13695
Step5Bar-code shipping tag
FK26X5R0J226MN000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2214
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    3.5mm