  • FK26C0G1H153J
FK26C0G1H153J
advertisement
Manufacturer No:
FK26C0G1H153J
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK26C0G1H153J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
15nF 50V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 16225
Step5Bar-code shipping tag
FK26C0G1H153J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2214
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • Length
    5.5118mm
  • Width
    3.5mm