  • FK24X5R1E684KN000
FK24X5R1E684KN000
advertisement
Manufacturer No:
FK24X5R1E684KN000
HK JDW NO:
769-FK24X5R1E684KN000
Datasheet:
FK24X5R1E684KN000
Description:
FK 0.68μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 12045
Step5Bar-code shipping tag
FK24X5R1E684KN000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.68μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm