  • FK24X5R0J106MR000
FK24X5R0J106MR000
advertisement
Manufacturer No:
FK24X5R0J106MR000
HK JDW NO:
769-FK24X5R0J106MR000
Description:
FK(GENERAL) 10μF Ceramic Capacitor -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 10715
Step5Bar-code shipping tag
FK24X5R0J106MR000
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    FK(GENERAL)
  • JESD-609 Code
    e2
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1810
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    5.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm