  • FK22Y5V1H106Z
FK22Y5V1H106Z
advertisement
Manufacturer No:
FK22Y5V1H106Z
HK JDW NO:
769-FK22Y5V1H106Z
Datasheet:
FK22Y5V1H106Z
Description:
FK 10μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 8856
Step5Bar-code shipping tag
FK22Y5V1H106Z
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7mm
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm