  • FK22X7R2J104K
FK22X7R2J104K
advertisement
Manufacturer No:
FK22X7R2J104K
HK JDW NO:
769-FK22X7R2J104K
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Quantity:
In Stock : 11838
Step5Bar-code shipping tag
FK22X7R2J104K
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3016
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    8.001mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    8mm