  • FK20X7R1C156MR000
FK20X7R1C156MR000
advertisement
Manufacturer No:
FK20X7R1C156MR000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK20X7R1C156MR000
Package:
Radial
Datasheet:
FK20X7R1C156MR000
Description:
FK 15μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 14713
Step5Bar-code shipping tag
FK20X7R1C156MR000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm