  • FK18Y5V1E474Z
FK18Y5V1E474Z
advertisement
Manufacturer No:
FK18Y5V1E474Z
HK JDW NO:
769-FK18Y5V1E474Z
Datasheet:
FK18Y5V1E474Z
Description:
FK 0.47μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 4580
Step5Bar-code shipping tag
FK18Y5V1E474Z
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm