  • FK18X5R1A475KR006
FK18X5R1A475KR006
advertisement
Manufacturer No:
FK18X5R1A475KR006
HK JDW NO:
769-FK18X5R1A475KR006
Datasheet:
FK18X5R1A475KR006
Description:
FK 4.7μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6093
Step5Bar-code shipping tag
FK18X5R1A475KR006
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm