  • FK18C0G2E121JN020
FK18C0G2E121JN020
advertisement
Manufacturer No:
FK18C0G2E121JN020
HK JDW NO:
769-FK18C0G2E121JN020
Datasheet:
FK18C0G2E121JN020
Description:
FK 120pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6119
Step5Bar-code shipping tag
FK18C0G2E121JN020
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm