  • FK14X7R1E474K
FK14X7R1E474K
advertisement
Manufacturer No:
FK14X7R1E474K
HK JDW NO:
769-FK14X7R1E474K
Datasheet:
FK14X7R1E474K
Description:
FK 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6498
Step5Bar-code shipping tag
FK14X7R1E474K
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1810
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4.5mm